Еврото: заедно за ново бъдеще

Еврото: заедно за ново бъдеще

Присъединяването на България към еврозоната е дългоочакван процес, който ще донесе значителни ползи за икономиката на страната. Този преход ще подпомогне икономическото развитие, ускоряването на реформите и ще повиши благосъстоянието на обществото.

Гражданите и бизнеса ще усетят предимствата не само чрез намалени трансакционни разходи, но и чрез създаване на по-благоприятна инвестиционна среда. Очаква се и активизиране на местните и чуждестранните инвестиции, което ще стимулира заетостта и ще подкрепи икономическия растеж. Тези процеси биха допринесли и за по-бърза конвергенция с останалите европейски държави.

Асоциацията на банките в България потвърждава ангажимента си да подпомогне процеса по имплементиране на техническите изисквания в партньорство с банките в България, институциите и други заинтересовани страни. За реализацията на всички необходими процеси АББ си поставя за цел да бъде довереният партньор, на който могат да разчитат както банките, така и държавните институции. В тази връзка ролята на Асоциацията и нейните членове за присъединяването към еврозоната е обвързана с друг стратегически приоритет – финансовата грамотност. Банковият сектор се очертава като основното звено, което ще информира гражданите и бизнеса за промените, свързани с въвеждането еврото. Клоновете и служителите в тях ще посрещат на първа линия въпросите на клиентите, свързани с темата и ще бъдат в постоянна готовност да им отговорят по възможно най-изчерпателния и информативен начин. При изпълнението на тази функция банките ще допринесат за повишаването на финансовата грамотност на обществото, като изтъкват безспорните предимства на еврозоната и ползите от присъединяването към нея.

Няколко са основните направления, които ще бъдат фокус на този процес:

Двойно обращение: през първия един месец от датата на въвеждането на единната европейска валута в Република България левът и еврото ще бъдат в обращение едновременно, като и двете валути ще бъдат със статут на законно платежно средство. След изтичането на този един месец, еврото ще остане единственото законно платежно средство в България.

Двойна визуализация: периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва един месец след приемане на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в България.

Безпроблемна обмяна на наличните пари в обращение: Банковите институции ще гарантират, че всеки гражданин и бизнес ще има лесен и бърз достъп до обмяната на наличните пари в евро, без излишни забавяния, за да се осигури нормалното функциониране на икономиката.

Автоматично превалутиране: преобразуването на банковите сметки от левове в евро ще се извърши в деня на въвеждането на еврото. Всички средства в левове по текущи, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки ще бъдат преобразувани в евро безплатно в деня на въвеждането на еврото.


ОБЩИ ВЪПРОСИ

Какъв ще бъде курсът при въвеждане на еврото?

От 1997 г. насам в България функционира паричен съвет (валутен борд). От 1999 г. обменният курс е фиксиран на 1,95583 лева за 1 евро.

Съгласно решение на Народното събрание от 2022 г., Република България ще въведе еврото като официална парична единица единствено при запазване на този фиксиран курс.

Не е възможно да бъде наложен курс, с който държавата ни не е съгласна, тъй като решението се взема единодушно и България участва в него.

Ще се удвоят ли цените при влизане в еврозоната – например ако един хляб струва 2 лв., ще струва ли 2 евро?

Категорично не. Всички стойности ще бъдат превалутирани по официалния валутен курс без закръгляне. Това е една от причините, поради които е предвиден период на двойно обозначаване на цените. Те ще се представят както в лева, така и в евро. Този процес ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и ще продължи 12 месеца след датата на въвеждане на еврото.

Аналогичното е валидно и за вашите доходи. Ако възнаграждението ви в момента е 2 000 лв., то няма да стане 2 000 евро, а ще бъде превалутирано. По този начин съотношението между доходите и цените ще се запази същото.

Как ще се обявява крайната цена във фискалния/системния бон?

В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите общата крайна сума, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането, издаван вместо фискален/системен бон, в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс на лева към еврото.

Ще се повиши ли инфлацията при влизане в еврозоната?

Според БНБ непосредственият ефект от влизането в еврозоната върху ценовите равнища е до 0,3 % повишение. Последната държава, която се присъедини към еврозоната, е Хърватия. Това се случи през януари 2023 г. Инфлацията в Хърватия през този месец е 0,2%. По данни на БНБ ефектът от преминаването към еврото в общия размер на инфлацията в Словения е 0,3, в Словакия – 0,15, в Естония – 0,3, в Латвия – 0,2, а в Литва – 0,11 процентни пункта.


БАНКОВИ СМЕТКИ

Трябва ли клиентите да закрият левовите си сметки и да си открият нови еврови сметки след датата на въвеждане на еврото?

Не е необходимо клиентите да закриват съществуващите си левови сметки и да откриват еврови след датата на въвеждане на еврото, защото всички левови сметки в банки ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани от левове в евро по официалния фиксиран валутен курс.

Как ще се превалутират салдата по левовите сметки след въвеждане на еврото като официално платежно средство в България?

Салдата по всички левови сметки в банки ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро от датата на присъединяване на страната към еврозоната по официално обявения валутен курс.

Има ли риск при автоматичното превалутиране средствата ми да изчезнат?

Банките работят за присъединяването към еврозоната още от 2022 г. Всички системи са подготвени и тествани, така че средствата ви да бъдат сигурни и защитени, както от технически грешки, така и от злонамерени действия. Не е възможно при автоматичния процес на превалутиране да изгубите своите средства.

Ще се промени ли международния банков номер (IBAN) по левовите сметки след приемането на еврото като официално платежно средство?

Не, международният банков номер по левовите сметки (IBAN) на клиентите ще остане същият.

Ако преди датата на въвеждане на еврото имам две сметки в банка – една еврова сметка и една левова, какво ще се случи с тях след въвеждане на еврото като официална валута?

След въвеждане на еврото като официално платежно средство левовата Ви сметка ще бъде автоматично и безплатно превалутирана от банката в евро по официалния валутен курс, т.е. след датата на въвеждане на еврото ще имате две еврови сметки. В двумесечен срок от датата на въвеждане на еврото може да поискате закриване на едната платежна сметка и прехвърляне на положителното салдо по нея към другата, ако по сметката Ви няма наложени тежести, запори и други законови ограничения при запазване на условията по платежната сметка, по която се прехвърлят средствата. За тези операции банките няма да начисляват такси и комисиони. Ако по платежната сметка, която се закрива, има дебитно салдо или към нея имате издадена кредитна карта, трябва да се погаси съответното задължение преди закриването на сметката.

Как ще се извърши закръгляването на получената сума в евро при автоматичното превалутиране на левовите сметки в евро?

Салдото (сумата, с която разполагате) по Вашата сметка ще се превалутира като се раздели на сумата по сметката по официалния валутен курс, като получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;

2. когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Ако имам договорен лимит по сметката, например дневен лимит за теглене, лимит за превод, лимит по кредитна карта и др., как ще се промени той при въвеждане на еврото?

Ако по сметката има договорен лимит, например, дневен лимит за теглене, лимит за превод, лимит по кредитна карта и др., той ще бъде превалутиран по официалния фиксиран валутен курс в съответствие с изискванията за превалутиране и закръгляване, описано по-горе.


КРЕДИТИ

Ако лихвеният процент по усвоения от мен кредит от банка е фиксиран, например 5%, ще се промени ли този лихвен процент от датата на въвеждане на еврото?

Ако към датата на въвеждане на еврото имате договорен фиксиран лихвен процент по кредит, например 5%, лихвеният процент се запазва такъв, какъвто е бил договорен преди датата на въвеждане на еврото.

Ако лихвеният процент по усвоения от мен кредит от банка е променлив, например формира се като бенчмарк или индекс/индикатор, публикуван от БНБ или НСИ плюс надбавка, ще се промени ли този лихвен процент от датата на въвеждане на еврото?

Ако към датата на въвеждане на еврото имате променлив лихвен процент и поради въвеждане на еврото се преустанови изчисляването на бенчмарка/индекса/индикатора, новият лихвен процент, приложим по Вашия кредит, не може да е по-висок от размера на лихвения процент преди датата на въвеждане на еврото.

Как ще се промени вноската по кредит, договорен в левове?

Левовата вноска по кредит, договорен в левове, ще се превалутира автоматично в евро при прилагане на официалния фиксиран валутен курс и по правилата за превалутиране. Няма да се променят договорените с банката срокове за заплащане на вноската по кредита. Таксите, които клиентът заплаща във връзка с отпуснатия му кредит, ще бъдат автоматично превалутирани от банката при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване.

Какво ще се случи с остатъчното ми задължение/остатъчната главница по кредит, който съм договорил в левове преди датата на въвеждане на еврото?

Остатъчното задължение/остатъчната главница по кредит, договорен в левове, ще се превалутира автоматично от банката в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване.

Договорените условия по кредита – лихвен процент, срочност, начин на погасяване и други – няма да се променят след въвеждане на еврото.


ДЕПОЗИТИ И ИНВЕСТИЦИИ

Имам едномесечен левов срочен депозит в банка, който се олихвява с лихвен процент от 0,5%. Какво ще се случи с депозита ми след датата на въвеждане на еврото?

От датата на въвеждане на еврото салдото по Вашия едномесечен левов срочен депозит ще бъде автоматично и безплатно превалутирано в евро по официалния валутен курс. Параметрите по Вашия срочен депозит (вид на депозита, лихвен процент и срок) няма да се променят.

Каква е максималната защита по депозити на граждани и фирми, която ще бъде осигурена от Фонда за гарантиране на влоговете в банките /ФГВБ/ при фалит на банка?

Максималният размер на гаранцията по депозити, която ФГВБ ще осигурява на клиент при фалит на банка след въвеждане на еврото като официална валута, е 100 000 евро. Ако клиентът е имал депозити във валута, различна от левове или евро до датата на въвеждане на еврото, например щатски долари или швейцарски франкове, ще се преизчислява равностойността на депозитите в чуждестранна валута в евро. Допълнителната гаранция, която понастоящем е в размер на 250 000 лв. и се предоставя по определен вид влогове, ще бъде равна на 125 000 евро.

Какъв ще бъде максималният размер на компенсацията, осигурявана от Фонда за компенсиране на инвеститорите?

Компенсацията при фалит на инвестиционен посредник, когато той не е в състояние да изплати задълженията си към свой клиент, ще бъде в размер на 90% от стойността на финансовите инструменти на клиента, но не повече от 20 000 евро.


ОБМЯНА НА ЛЕВОВЕ В ЕВРО И ДВОЙНО ОБРАЩЕНИЕ

Ще мога ли да плащам с левове след въвеждането на еврото?

За период от един месец от датата на въвеждане на еврото в страната банкнотите и монетите в левове ще бъдат законно платежно средство паралелно с евро банкнотите и евро монетите. След изтичане на едномесечния период, в който и двете валути са в обращение, няма да може да купувате стоки или да заплащате услуги с монети и банкноти в левове.

В периода на двойно обращение на лева и еврото ще мога ли да правя нареждания през банка в левове?

По време на периода на двойно обращение платежни нареждания през банки ще могат да се извършват само в евро. Левовите платежни системи (BISERA 6, RINGS) ще преустановят функционирането си от датата на въвеждането на еврото.

Какво ще се случи с инициирано от мен плащане в лева преди датата на въвеждане на еврото?

Ако преди датата на въвеждане на еврото сте инициирали плащане в левове, то ще бъде изпълнено в евро и ще бъде приключено в евро на датата на въвеждане на еврото или след нея.

В периода на двойното обращение ще мога ли да заплатя задълженията си по публични вземания /данъци, държавни такси и други/ в левове?

Може да заплатите задължения по публични вземания само в брой и то в случаите, когато това е възможно. Ако заплащането задължително трябва да се извършва по банков път, то ще може да стане само в евро. От датата на въвеждане на еврото левовите платежни системи /RINGS, BISERA 6/ ще преустановят дейността си.

Мога ли в периода на двойно обращение да извърша операция на гише в банка в левове?

Да, в периода на двойно обращение можете да извършите операция на гише в левове в банка. Например, в периода на двойно обращение може да си платите задължение към бюджета на каса в банка, т.е. да извършите касов превод в левове.

Ако при операцията, извършена на гише в банка, е необходимо служителят да Ви върне ресто, рестото трябва да бъде задължително в евро банкноти и евро монети.

В периода на двойно обращение на двете валути – левове и евро, мога ли да изтегля от банкомат /АТМ устройство/ левове?

През едномесечния период на двойно обращение на левове и евро не може да изтеглите левове от банкомат /АТМ устройство/.

От датата на въвеждане на еврото при теглене на пари в брой чрез машини за самообслужване, включително терминални устройства АТМ, се разпространяват само евро банкноти.

Къде мога да обменя левовете си в евро след въвеждане на еврото като официално платежно средство в Република България?

Ще можете да обмените левове в евро в БНБ, в банките или в “Български пощи” ЕАД.

В офисите на “Български пощи” ЕАД ще могат да се обменят левове в евро само в онези населени места, в които няма клонове на банки.

Ако се окаже, че имам повредени левове банкноти и монети, които искам да обменя в евро, какво трябва да направя?

Институцията, която обменя повредени левови банкноти и монети, е БНБ. Обмяната се извършва по официалния валутен курс по определен в наредба от БНБ ред.

Безплатна ли ще бъде обмяната на левове в евро?

Не се прилагат такси за обмен на левове в евро от банките и от “Български пощи” ЕАД през първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото. БНБ ще обменя по официалния курс безплатно в неограничено количество и без ограничение във времето.

Ако желаете да обмените сума над 10 000 лв. от левове в евро, ще може да направите това само в БНБ или в банка. За суми над 30 000 лв. на една трансакция е необходима предварителна заявка от 3 работни дни.

В “Български пощи” ЕАД можете да обмените до 10 000 лв., като за суми над 1 000 лв. е необходима предварителна заявка от 3 до 5 работни дни.

Обмяната на банкноти и монети от левове в евро се извършва при спазване на изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари и на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма.

Каква такса ще се прилага след изтичане на 6-месечния период, в който банките и “Български пощи” ЕАД ще обменят безплатно левови банкноти и монети в евро?

След изтичане на 6-месечния период на безплатен обмен, е възможно да бъде въведена такса от банките или от “Български пощи” ЕАД. Размерът на таксата за обмяна ще бъде обявен своевременно. Дори след изтичане на 6-месечния период ще може да обмените безплатно левовете си в евро в БНБ.

Ако след въвеждане на еврото като официално платежно средство искам да внеса левове по сметка в евро в банка, ще бъда ли таксуван от банката за превалутирането на левовете в евро?

През 6-месечния период на безплатно превалутиране след дата на въвеждане на еврото като официално платежно средство банките няма да събират такси за превалутиране на левове в евро, когато внасяте левове по своята еврова сметка. След изтичане на 6-месечния период на безплатно превалутиране Законът за въвеждане на еврото дава право на банките да въведат такса за превалутиране при внасяне на левове по еврова сметка.

Може ли банките да откажат да обменят левове в евро?

До изтичане на 12 месеца от датата на въвеждане на еврото като официално платежно средство банките нямат право да отказват обмен на левове в евро. След изтичане на този срок всяка банка ще реши дали да продължи извършването на тази услуга. БНБ ще обменя левови банкноти и монети в евро за неограничен период.


ДВОЙНО ОБОЗНАЧАВАНЕ В БАНКИТЕ

Кои такси и комисиони ще визуализират банките в левове и в евро?

Банките са задължени да обозначават двойно Тарифите за таксите и комисионите за предоставяните от тях финансови услуги. Банките ще оповестяват тази информация в офисите си и на уебсайтовете си.

За какъв период от време банките ще оповестяват двойно в евро и в левове Тарифите за таксите и комисиони за предоставяните от тях услуги?

Периодът на двойно оповестяване на Тарифите за таксите и комисионите за предоставяните от банките услуги ще започне до месец след датата на влизане в сила на решението за въвеждане на еврото като официално платежно средство в страната и ще продължи 12 месеца след датата на въвеждане на еврото като официална валута.

Например, ако на 1 юни бъде обявено решение за въвеждане на еврото като официално платежно средство в Република България от 01.01.2026 г., банките ще започнат двойното оповестяване на Тарифите за таксите и комисионите от 1 юли 2025 г. и това оповестяване ще продължи до 31.12.2026 г.

Каква друга информация трябва да оповестяват банките в периода на двойно оповестяване?

Банките са задължени да оповестяват в левове и в евро информация за:

  • началното и крайното салдо по платежни сметки в извлеченията, предоставяни на хартиен или друг дълготраен носител, по всички открити до датата на въвеждане на еврото левови сметки;
  • стойността на платежната операция по всички открити до датата на въвеждане на еврото левови сметки;
  • всички такси и комисиони, свързани с платежната операция, дължими от платеца;
  • всички такси и комисиони, свързани с платежната операция, дължими от получателя;
  • стойността на платежната операция и остатъчната наличност по сметка при теглене на пари в брой на АТМ;

Тази информация ще се оповестява двойно само за открити левови сметки до датата на въвеждане на еврото. Ако имате сметки, открити в евро, щатски долари или друга валута, банките няма да предоставят двойно оповестяване на посочената по-горе информация.

Каква друга информация трябва банките да предоставят на своите клиенти в периода на двойната визуализация?

Ако клиентът има потребителски и/или жилищен кредит, отпуснат в левове до датата на въвеждане на еврото като официално платежно средство, банката не е задължена, но при поискване от страна на клиента трябва да му предостави следната информация в евро и в левове в периода на двойното обозначаване:

  • остатъка по кредита;
  • размера на дължимите вноски по кредити;
  • извършените плащания по главница, лихва и други плащания, свързани с кредита.

Тази информация се предоставя безплатно на клиентите в периода на двойното обозначаване.

Ако имате кредит в евро, щатски долари или друга валута, банката не е задължена при поискване да ви предоставя безплатно посочената по-горе информация, свързана с Вашия кредит.

При поискване от страна на клиента, банката трябва да му предостави безплатно информация за начислената лихва в левове и в евро по депозитна сметка, открита в левове до датата на въвеждане на еврото като официално платежно средство. Ако имате открита депозитна сметка в евро, щатски долари или друга валута банките не са задължени да Ви предоставят безплатно тази информация, ако им я поискате.


СНАБДЯВАНЕ С ЕВРО ПРЕДИ ДАТАТА НА ВЪВЕЖДАНЕ

По какъв начин моят бизнес може да се снабди с евро монети и евро банкноти преди датата на въвеждане на еврото?

До датата на въвеждане на еврото снабдяване с евро банкноти и евро монети на търговците се извършва от банките, като това снабдяване се прави на базата на договори, сключени между банките и търговците. Получените от търговците евро банкноти и евро монети не могат да бъдат използвани до датата на въвеждане на еврото. Може да се обърнете към обслужваща Ви банка и да уточните с нея как преди датата на въвеждане на еврото може да се снабдите с евро банкноти и евро монети, за да обезпечите дейността си след въвеждането на еврото.

Как мога да се снабдя със стартови комплекти с евро монети с българска национална страна преди датата на въвеждане на еврото?

До датата на въвеждане на еврото банките продават стартови комплекти с евро монети с българска национална страна на физически лица и на търговци. Българските пощи продават стартови комплекти с евро монети с българска национална страна само на физически лица. Евро монетите, получени със закупените стартови комплекти от физическите лица и от търговците, не могат да бъдат използвани до датата на въвеждане на еврото.


ДОГОВОРИ И ПРАВНИ ДОКУМЕНТИ В ЛЕВА

Какво ще се случи с правните документи, в които са посочени суми в левове?

Всички договори, в които са посочени суми в левове, продължават да са валидни и не е необходимо да се променят или да се сключват нови споразумения. Сумите, посочени в левове, се считат за суми в евро, като левовите суми се превалутират при прилагане на фиксирания официален валутен курс в съответствие с правилата за закръгляване.

Необходимо ли е да се сключват допълнения към договори за съществуващи услуги, договорени в лева преди датата на въвеждане на еврото?

Не. Въвеждането на еврото не засяга валидността на съществуващи правни договори с посочена валута в лева.


Повече информация за еврото и процеса на въвеждането му като национална валута можете да научите на специално създадения сайт evroto.bg