Асоциацията на банките в България (АББ) организира за първи път участието на България в европейското състезание за парите (European Money Quiz) Ключов партньор на АББ за реализацията на инициативата в България е Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ) . Европейското състезание за парите е инициатива на националните банкови асоциации в Европа за насърчаване на финансовата грамотност сред средношколците и се координира от Европейската банкова асоциация. Сътрудничеството между АББ и АУИБ се реализира като следваща стъпка от сключения меморандум между АББ и УНСС. То беше официално обявено на специално събитие, което се проведе в УНСС. В пилотния проект ще се включат 5 училища от София, Пловдив и Бургас и над 100 ученици от долния гимназиален курс.
В кръглата маса, посветена на Европейското състезание на парите, участваха проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, доц. д-р Джеймс Йоловски, главен секретар на АББ, проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Асоциацията на икономическите училища в България, , доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международна дейност на УННС, г-жа Емилия Иванова, зам.-председател на АИУБ, директор на Националната търговско-банкова гимназия, доц. д-р Ирина Казанджиева, директор “Банкови политики и анализи” в АББ, г-жа Мая Гешева, член на Координационния съвет на АИУБ и директор на Националната финансово-стопанска гимназия, д-р Петя Герасимова, директор на Националната търговска гимназия – Пловдив, г-н Павел Чепов, директор на Търговската гимназия в Бургас и г-жа Гергана Николова, зам.-директор, ресор “Професионално образование” на Националната търговска гимназия – Пловдив.
Асоциацията на банките в България, като член на Европейската банкова федерация (EBF), е партньор и координатор за провеждането на EMQ на национално ниво. Едно от основните направления, по които АББ и нейните членове работят е повишаването на финансовата грамотност на населението у нас. Познаването на личните финанси, икономиката и рисковете за населението са от решаващо значение за управлението на ежедневните разходи, справянето с предизвикателствата, избягването на измами и изграждането на устойчиво финансово бъдеще за поколенията.
„УНСС е водещ бизнес университет и ние работим всеки ден за утвърждаване ролята на сътрудничеството между академичната общност, средното образование и бизнеса. Инициативата, за която говорим днес, е нещо качествено ново, защото имаме АИУБ, от една страна, друга много мощна и респектираща организация – Асоциацията на банките в България, и нашия университет, който съдейства отново връзката училище – университет – бизнес да се случва. Затова не е учудващо, че нашите студенти получават добра реализация, бизнесът ги търси и имаме рекорден брой кандидат-студенти“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров.
„За банковия сектор финансовата грамотност е изключителен приоритет. Затова е важно да насърчаваме учениците още от ранна възраст да се развиват в тази посока, да представяме развитието на банковата дейност и на професиите в банковия сектор така, че да бъдат атрактивни за тях и да ги ориентират в бъдещата им кариерна реализация“, каза доц. д-р Джеймс Йоловски, главен секретар на АББ и допълни, че в Европейското състезание за парите участват ученици от 8-и и 9-и клас от повече от 35 страни. “Със своя 10-годишен опит при реализацията на състезания в областта на икономиката, както и с успешната подготовка на учениците за участие в тях, АИУБ е ключов партньор при провеждането на пилотното участие на България в инициативата. След приключване на националния кръг според регламента на състезанието ще се определят двамата лауреати с най-високи резултати, които заедно с техните двама учители ще заминат за Брюксел, където ще вземат участие във финалите на състезанието с всички национални лауреати. Едновременно с това те ще посетят Европейската банкова асоциация, редица европейски институции и ще бъдат част от много други събития и активности“.
Проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Асоциацията на икономическите училища в България подчерта по време на събитието: “Тази среща е изключително значима и е най-достойният начин да отбележим 10-годишния си юбилей, като поставим едно ново начало за страната ни на европейската карта на икономическите състезания, което съм убедена, че ще донесе огромни резултати и ефекти върху младите хора в България, върху нашето бъдеще. Десет години Асоциацията на икономическите училища в България показва съвременния образ на академизма – желан, респектиращ и вдъхващ доверие. На десетата си година тя среща изключителен партньор в лицето на Асоциацията на банките в България. Надявам се заедно не само да въздигнем този образ на съвременния академизъм, а да направим това, за което АИУБ винаги е работила – да изградим следващия темел в моста между средното образование, университета и бизнеса“.
„В качеството ми на координатор по меморандума за сътрудничество между УНСС и Асоциацията на банките в България съм изключително удовлетворен, че ние реално показваме, че това споразумение започва да работи и съм сигурен, че двете асоциации ще действат в синхрон и със сигурност ще постигнат много добри резултати“, отбеляза доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международна дейност.

